Senki nem szólt hetekig, hogy a női öltözőben nem ég a lámpa...
Nemrég kiderült, hogy a női öltözőben hetek, hónapok óta nem ég a villany, és ezt senki nem jelezte. Sok oka lehetett annak, hogy nem szólt a csapat, amikor ideköltöztünk, még elég sokáig volt világos ahhoz, hogy nem volt rá szükség, és biztos közre játszott az is, hogy mindenki azt hitte, tudok róla, valaki már szólt, és vagy nem lehet megjavítani, vagy csak idő kérdése.
És ennek ez esetnek van önvédelmi relevanciája: "...mindenki azt hitte, valaki már szólt..."Van egy önvédelmi szakmában ismert történet, miszerint New Yorkban egyszer egy egész háztömb végignézte az ablakból, amíg egy nőt megtámadnak, és senki nem hívott segítséget, mert azt hitték, valaki már biztos megtette. Ez a konkrét eset, amire hivatkozni szoktak egy városi legenda, nem így történt meg, de tény, hogy hasonló helyzetek, a tétlen szemtanúk sajnos előfordulnak.
Mit tehetünk ilyen helyzetben?
Egy elterjedt, de téves válasz, hogy az emberek a közöny miatt nem segítenek, és ezt kell kijátszani azzal, hogy nem "Segítség!"-et kiáltunk, hanem azt, hogy "Tűz van!". Ez azonban félrevezet. Egy ilyen helyzetben az információ kincs, nem engedhetjük, hogy félrevezetjük azt, aki esetleg segítene. Lehet, hogy tűzoltót hívnak, amikor rendőrt kéne. És különben is, ha valaki vállalja a kockázatot, és segíteni akar a tűz oltásában, az segíteni fog a segélykiáltásra is. Másrészt, mi a jó túlélő reakció, ha tűz van? A menekülés. Tehát a potenciális segítség csak még messzebb kerül.
Az emberek nem feltétlen közönyből nem segítenek, hanem szintén önvédelemből. "Láthatóan baj van, ha nem tűnök ki, nem teszek semmit, a tömeg szürke tagja maradok, nem leszek ennek a része, nem lesz bajom." Ez valahol érthető, automatikus önvédelmi reflex, ha nem közeli ismerősről van szó. Vagy egyszerűen lefagynak, ledöbbennek. Ebből ki lehet zökkenteni őket. Ha segítség kell, ne azt mondd, hogy valaki segítsen, hanem mutass rá valakire, és mondd, hogy "Te segíts!" és "Te hívd a rendőröket!" Konkrét utasítás konkrét embereknek.
És vannak helyzetek, amikor Te vagy a szemtanú, és számodra nem egyértelmű, hogy kell-e segítség. Az a pár "csak" nagyon hevesen vitatkozik, vagy párkapcsolati bántalmazás, zaklatás tanúja vagy? Ilyenkor, mielőtt beavatkoznál, és esetleg felesleges bajba sodornád magad (tudd, hogy a beavatkozással kockázatot vállalsz!), kérdezd meg a vélt áldozatot, szüksége van-e segítségre? Ha azt mondja nem, menj el! Ha azt mondja igen, vagy egyértelműen fél válaszolni, segíts!
Az önvédelemben nagyon fontos a kommunikáció, és gondoljunk bele, az életünk más területére is igaz:
Egy fel nem tett kérdés, és ki nem mondott segítségkérés sokkal több bajt, megbánást okoz, mint a "felesleges" szó.